Sokféle érdeklődéstől hajtva

2017. április 10., címkék: kósa lászló, reformátusok lapja, széchenyi-díj, interjú

„A mai ember ünneplésének fő problémája az ünnep- és a hétköznapok megkülönböztetésének hiánya" – mondja Kósa László történész és néprajzkutató a jeles napok megfakulásának veszélyére figyelmeztetve minket. A nemrégiben Széchenyi-díjjal kitüntetett akadémikust elsősorban kutatói és oktatói munkájáról, de az egyházi múltfeltárásról is kérdeztük.

Mentalitásunk kutatója

2017. március 15., címkék: kósa lászló, széchenyi-díj, március 15.

„Az életmód- és a mentalitáskutatás művelődéstörténeti munkám legfontosabb pillérei" – mondta az MTI-nek Kósa László etnográfus, történész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, akit március 15-én Széchenyi-díjjal tüntettek ki.

Közel a Forráshoz

2012. július 18., címkék: kósa lászló, reformátusok lapja, születésnap

Születésnapja nemcsak családja, hanem a néprajz és a művelődéstörténet kutatói számára is ünnep – tanítványai nevében Millisits Máté köszöntötte a hetven éves Kósa Lászlót a Reformátusok Lapja hasábjain.

„A kétezer éves missziói parancsnak kellene megfelelnünk”

2012. július 18., címkék: születésnap, interjú, kósa lászló, reformátusok lapja, Református identitás - párbeszéd

Azon kell munkálkodnunk, hogy egyházunk jövője minél gazdagabb és teljesebb legyen – hangsúlyozza Kósa László. A művelődéstörténet professzorával, a budapest-budahegyvidéki gyülekezet presbiterével hetvenedik születésnapja előtt néhány nappal tanszéki irodájában beszélgettünk református azonosságtudatról, múltfeltárásról és a Kilencszáz szóról.

Átvilágítás, tényfeltárás, vagy múltfeltárás?

2010. május 08., címkék: erdő péter, kommunista diktatúra, Háttér, konferencia, bogárdi szabó istván, egyházüldözés, prőhle gergely, múltfeltárás, állam-egyház kapcsolatok, kósa lászló

"Az egyházüldözés nem csak közjogi, politikai síkon zajlott, hanem szellemin is, s bár a diktatúra megszűnt, a tartalom még nem párolgott el" – mondta Szabó István a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke az Egyházüldözés és egyházüldözők a Kádár-korszakban című konferencia megnyitóján, melyet május 6-án és 7-én, Budapesten a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán tartottak. A rendezvényt a magyarországi keresztyén történelmi egyházak közösen szervezték.